Кім Ин-Сен або Кім Унг-Саинг? Про російській транскрипції корейських слів.

20.02.2017

Кім Ин-Сен або Кім Унг-Саинг? Про російській транскрипції корейських слів

Опубліковано в «Сеульському віснику» у 2000 році.

В останнє десятиліття «корейське присутність» у Росії стало відчуватися всерйоз, і корейські товари стали все частіше з’являтися в російських магазинах, а корейські імена — на сторінках російських газет. Однак, як помітив, напевно, будь-який уважний читач, часто-густо ім’я одного і того ж людини (або назва однієї і тієї ж компанії) записується порусски самими різними способами. Бажаючим я можу порадити, наприклад, провести маленький експеримент і спробувати знайти в серйозних російських довідниках таку, здавалося б, всім добре відому компанію як «Самсунг». Запевняю: ні однієї серйозної книги, написаної професійним корееведом-економістом, Ви такої компанії не знайдете. На сторінках таких книг, правда, не раз буде згадано інша компанія — «Самсон», але далеко не всі зрозуміють що це — та ж сама фірма «Самсунг», тільки в іншій (до речі, більш правильною) транскрипції. Втім, це ще не самий складний випадок. Здогадатися про те, що «Дайву» і «Теу» — це одна і та ж фірма, буде, напевно, важче.

Отже, з передачею корейських імен і назв російською далеко не все в порядку. Я б, мабуть, навіть сказав, що історія передачі корейських імен, корейських географічних назв, і, особливо, назв корейських компаній в російській пресі — це історія помилок і непорозумінь. Коли я бачу в газеті або в популярному журналі правильно написане корейське ім’я, я просто дивуюся цьому. Втім, дивуватися мені доводиться рідко: переважна більшість імен, передано з помилками.

У чому ж причини такої ситуації? Причин багато. Почну з того, що фонетичні системи російської та корейської мов дуже відрізняються один від одного. У корейському зустрічаються звуки, яким у російській просто немає аналогів. Наприклад, у корейській мові є два звуку «», два звуку «м», два звуку «е», часто зустрічається специфічний звук, який зазвичай передається як «ч», але насправді від нього вельми відрізняється (на російську слух він звучить то як «ти», то як «чь», то як «дьж»). Людина, що не володіє корейським, чи зуміє на слух відрізнити «огубленное Про» на «неогубленного Про» або «заднеязычное Н» на «переднеязычного Н».

Оскільки до початку шістдесятих років навіть серед тих, що працювали в Кореї журналістів і дипломатів корейська знали небагато, то і записувалися корейські імена за принципом «як чується», тобто — дуже неточно. Соттветственно, в такому спотвореному вигляді з’являлися вони і в наших газетах і книгах.

до того Ж, протягом майже століття — 1870-х і до 1960 — х рр. — професійних корееведов у Росії було дуже мало, а перекладачами і посередниками при всіх контактах з Кореєю незмінно служили численні радянські/російські корейці. Вони внесли чималий внесок у розвиток радянсько-корейських зв’язків. Велике їм за це спасибі, однак треба пам’ятати, що радянські корейці говорять на особливому діалекті. Іноді вони самі думають, що це, мовляв, «зіпсований» від довгого проживання за кордоном корейська, однак це зовсім не так. У корейській мові безліч діалектів, які дуже несхожі один на одного. В останні десятиліття «правильним» корейським оголошено діалект столиці — Сеула, а радянські корейці просто говорять на іншому діалекті, який був поширений у тих місцях, звідки в Росію колись вирушили їх предки, тобто на діалекті північно-східній провінції Хамген, прикордонній з Росією (це не відноситься до корейцям Сахаліну — недавніх вихідців з південних провінцій Кореї). Вважати цей говір «зіпсованим» не можна, навпаки, він навіть зберіг деякі стародавні особливості, втрачені в сеульському діалекті. Однак цей діалект відрізняється від сеульського корейського приблизно так само, як українська від українського (якщо не більше).

Зрозуміло, що росіяни, а потім — і радянські чиновники і дипломати зазвичай записували імена і назви так, як їх вимовляли працювали з ними перекладачі. Один з багатьох прикладів — історія дуже поширеною корейської прізвища «Цой». У сеульському діалекті вона вимовляється як «Чхве», в той час як у провінції Хамген збереглося більш стара вимова, яке російськими літерами можна приблизно передати як «Цхой». Під впливом «радянсько-корейського» вимови всіх володарів цього прізвища у нас і охрестили «Цоями».

Ці дві особливості — відсутність підготовлених корееведов і вплив північно-східного діалекту, на якому говорило більшість перекладачів — і привели до того, що аж до початку шістдесятих років імена корейців з’являлися на сторінках радянської друку в малозрозумілій вигляді, так що самі корейці (особливо в Сеулі) найчастіше, прочитавши записане по-російськи корейське ім’я або слово, просто не могли зрозуміти, про кого або про що йде, власне, мова. Досить нагадати у зв’язку з цим імена деяких північнокорейських політиків, яких тоді часто згадували в нашій пресі і які, напевно, досі пам’ятні деяким нашим читачам старшого покоління: Цой Ген Ен (правильно — Чхве Ен Гон), Кім Ір Сен (правильно — Кім Іль Сон), Пак Ден Ай (правильно — Пак Чжон Е).

Незабаром після війни в СРСР була розроблена система наукової транскрипції корейських слів. Автором її був ленінградський лінгвіст А. А. Холодович (дещо пізніше вона була модернізована москвичами Л.Р. Концевичем і Ю. Н.Мазуром). Назвати цю систему ідеальною не можна, однак вона пропонувала більш або менш стандартну схему транскрипції, при якій одне і теж корейське ім’я або назва завжди записувалось однаково. Це, власне, в першу чергу і потрібно від транскрипції.

В шістдесяті роки, після того, як стало активно працювати перше покоління корееведов, звикле до системи Холодовича, ситуація з транскрипцією корейських імен нормалізувалася, але, як виявилося, ненадовго. Ситуацію змінила поява на російському горизонті Південної Кореї. З кінця вісімдесятих років до нас хлинули корейські вироби з написами англійською, і корейці, з візитками — теж англійською. І тут знову почалася велика плутанина. Зрозуміло, що коли якомусь російському журналісту (або бізнесмену) дають візитку, на одній стороні якої стоять якісь дивні незрозумілі літери, а то й просто ієрогліфи, а на іншій — все написано по-англійськи, то цей журналіст зазвичай не відправляється на пошуки найближчого доцента кафедри корейської філології, а просто переписує російськими літерами те, що написано по-англійськи, і надалі називає свого корейського співрозмовника так, як було написано на «англійській стороні» його візитки.

Проте ось тут бідолашного журналіста і підстерігає пастка. Справа в тому, що базові принципи англійської та російської транскрипції — дуже різні. Система Холодовича — це транскрипція, її основне завдання — передати ВИМОВУ корейського слова. Англійська система Рейшауэра, яку добре знають і якою користуються корейці — це транслітерація, і її основне завдання — дати можливість легко відновити правильне корейське НАПИСАННЯ слова. Тому багато корейські літери передаються в англійській «транскрипції» парами англійських букв. Наприклад, звук, який дуже схожий на російське «Е», записується в корейському листі поєднанням двох букв: одна означає «А», а інша — «І» (колись, багато століть тому, «предок» нинішнього звуку «Е» дійсно представляв з себе дифтонг, тобто поєднання цих двох голосних звуків). Тому і в англійській системі «Е» цілком логічно записується як «AI». Звук «Е» записується по корейськи як поєднання «» і «І», так що і в англійській транскрипції він передається як «OE». Є й інші особливості, які призводять до непорозумінь. Наприклад, «заднеязычный Н» є не лише в корейському, але і в англійській, так що зрозуміло, що в англійській транскрипції цей звук передається так само, як його пишуть в англійській — поєднанням NG. Втім, особливостям англійської транскрипції та її відмінностей від російської системи можна присвятити не одну сторінку — так цих відмінностей багато.

До чого це призводить на практиці? Якщо коротко, то до плутанини. Наприклад, є в Кореї величезна фірма, яка називається «Хенде» (назву її запозичено з китайського означає «сучасність»). Корейці дійсно вимовляють її назву приблизно як «хенде», але по-англійськи, у відповідності з правилами системи Рейшауэра, транскрибируют його як «Hyondai». Зрозуміло, 99% росіян, вперше побачивши це назва, переписують його російськими літерами як «Хьюндай». Корейці ж, звичайно, зазвичай цього самого «хьюндай» просто не розуміють, та й у більшості російських довідників (їх пишуть, звичайно ж, фахівці-корееведы) ніякої фірми «Хьюндай» немає і в помині. Або інший приклад. В англійській мові, як відомо, немає звуку «И», тому корейська звук «И» передається як «U» з скобочкой зверху. При перетранскрипции на російську цю «незрозумілу» скобочку, звичайно ж, прибирають, і кореєць Кім Ин Сен стає Кім Ун Саинг’ом (не дуже-то схоже на оригінальну вимову!)

Отже, плутанини з транскрипцією чимало. Боюся, однак, що ця проблема не вирішується, принаймні, в найближчому майбутньому. З одного боку, не переходити на англійську транскрипцію і не починати писати корейські слова латинськими літерами! З іншого боку, людей, які знайомляться з корейськими іменами і назвами через англійські тексти, незмірно більше, ніж тих, хто читає по-корейськи. Так що схоже, що всі ці «Самсунги» і «Хьюндаи» будуть ще дуже довго співіснувати з «Самсон» і «Хенде», створюючи чимало проблем і непорозумінь.

Ви можете обговорити цей матеріал на форумі Східного порталу .

Короткий опис статті: онлайн транскрипція українських слів Китай, Японія і Корея: література, живопис, філософія, бойові мистецтва, казки, фотографії, релігія. сеул, корея, ланьков, ліки, фармакологія, фармакопея, фармацевтика, аптеки, медикаменти, препарати, таблетки, ампули, капсули, настойки, розчини, аптекарі

Джерело: Кім Ин-Сен або Кім Унг-Саинг? Про російській транскрипції корейських слів :: Корея: країна і люди :: Авторські проекти на Східному порталі

Також ви можете прочитати