Китайський словник Шовэнь

09.07.2015

Читайте також:

В стародавньому Китаї філологи часом з-за марнославства змінювали за своїм бажанням певні ієрогліфи або створювали нові варіанти. Це призводило до путаницам і неразберихам. Виправив таке положення Сюй Шень — учений, що жив в I—II століттях нашої ери. Він створив перший систематизований китайський словник, актуальне і понині.

Свій словник вчений назвав «Шовэнь Цзецзы»*, що буквально означає «Пояснення простих і аналіз складових ієрогліфів».

Китайський словник Шовэнь

Тексти словника «Шовэнь Цзецзы».

Ілюстрація з китайсько-язичного сайту Велика Епоха EpochTimes.com
У чому ж актуальність стародавнього словника?

Сьогодні актуальність словника «Шовэнь» не тільки в тому, що його використовують сучасні фахівці-філологи при дослідженні ієрогліфів. Трактат може послужити гарну службу для любителів китайської мови, навіть тим, хто тільки приступив до його освоєння, і особливо тим, кому не допомагає традиційна «зубріння».

Проте як древній манускрипт допоможе сучасній людині освоїти «китайську грамоту»? До того ж усім відомо усталена думка, що іноземний потрібно зубрити. «Мову можна вивчити», — підкреслюється в одному самовчителі, який попався під руки автору цих рядків. А як же запам’ятати складається ніби з «безладних чорт» китайський ієрогліф?

Як раз словник Сюй Шеня дає пряму розшифровку ієрогліфам. Тексти словника і піктограми-«прабатьки» — закарбовані в словнику давні форми ієрогліфів — допомагають побачити в «закарлючках» цілком оформлені зображення конкретних предметів, а також цілком чіткі вказівки «вгору» або «вниз» і т. п.

Втім, для наочності продемонструємо приклад.

На знімках нижче представлені кілька зображень Print Screen з китайського мультфільму для дітей «36 ієрогліфів». У його сюжеті батько розповідає синові про прабатьків сучасних ієрогліфів — перше піктограмах. Таким шляхом син легше вчиться і запам’ятовує знакову писемність, бачачи зв’язок ієрогліфів** з реальними предметами.

Китайський словник Шовэнь

На зображенні показаний процес еволюції китайської писемності на прикладі ієрогліфів-піктограм (зверху-вниз): сонце, місяць, вода, вогонь. Print Screen мультфільму для дітей на китайській мові «36 ієрогліфів»

Китайський словник Шовэнь

Китайський словник Шовэнь

На зображеннях показано процес еволюції китайської писемності на прикладі ієрогліфів-піктограм (зверху-вниз): слон, кінь. Print Screen мультфільму для дітей на китайській мові «36 ієрогліфів»

Словник Шовэнь побудований подібним же чином, як представлено вище. Трактат лаконічно визначає значення ієрогліфа, розповідає про походження письмового символу і описує його складові частини. Після прочитання вивчення трактування Сюй Шеня китайські ієрогліфи вже не здаються такими загадковими.

Звичайно, словник Сюй Шеня написаний на давньо-китайській мові і тому читати його в оригіналі вдасться не багатьом. В такому випадку можна ознайомитися з працями дослідників словника Шовэнь, зокрема, із книгою «Китайські ієрогліфи» видатного китаеведа Леона Вьеже (Leon Wieger), опублікованій ще в 1915 році французькою мовою. Або ж можна скористатися публікаціями Великої Епохи про китайських ієрогліфах .

не Можна не відзначити, що після 1949 року компартія в Китаї активно підміняла своєю ідеологією і руйнувало традиційну культуру. Так і щодо китайської писемності компартії вдалося, змінивши форму багатьох поширених ієрогліфів, ввести так звані спрощені ієрогліфи. Внаслідок цього, дізнатися про значення багатьох ієрогліфів лише за їх зображення стало не можливим навіть для носіїв мови!

Тому, маючи намір зрозуміти, яким чином ієрогліфи відображають реальність, важливо починати вивчати їх в традиційному (повному) накресленні. У такому разі освоєння спрощених ієрогліфів також просунеться легше.

Хоча до словника Шовэнь існували і більш давні праці з китайської писемності, але Сюй Шень вперше зібрав воєдино всі ієрогліфи, відомі на той час, дав їм коротке тлумачення і систематизував за загальними ознаками, створивши фундаментальний словник. Більш того, виконана Сюй Шэнем класифікація ієрогліфів допомагає глибше зрозуміти їх структуру. А розуміння логіки писемності, як відомо, сприяє більш природному її засвоєнню.

Також, своїм дітищем вчений перешкодив прихованого зміни ієрогліфів і ввів відкриту дискусію серед філологів про їх справжніх формах і походження. Філологічний працю Сюй Шеня послужив зразком для наступних словників китайської мови.

Точні дати життя Сюй Шеня невідомі. Імовірно він народився в 58 році, а помер в 147 році II століття н. е. Для роботи над словником «Шовэнь Цзецзы» вченому було 21 рік. Після її закінчення, перший систематизований китайський словник містив у загальній складності 10 516 ієрогліфів (а також 1163 дубліката), розподілених по 540 ключів (графемам).

Китайський словник Шовэнь

Сюй Шень (58-147 рр. н. е.) — творець першого фундаментального словника китайських ієрогліфів.

Ілюстрація: Цзычин Чень/Велика Епоха

Довідка для зацікавлених у вивченні китайської мови:

Короткий опис статті: китайський словник Значення давнього китайського словника Шовэнь сьогодні китайський словник, Шовэнь Цзецзы, Сюй Шень, словник Шовэнь, ієрогліф сонце, ієрогліф місяць, ієрогліф вода, ієрогліф вогонь, ієрогліф слон, ієрогліф кінь

Джерело: Китайський словник Шовэнь

Також ви можете прочитати