Прожектори або прожектора, Що б це значило?, Зі світу слів, Каталог статей

20.02.2017

Каталог статей

Прожектори або прожектора

— Не залишиться без уваги і освітлення вулиць, — бадьоро читає один з акторів. — Фірма забезпечить територію вашого підприємства або двір будинку всім необхідним для гарного освітлення: бра, підвісами, стельовими світильниками і прожЕкторами.

Тут виконавець зупинився:

— Або прожекторАми.

Добре, що в студії на цей випадок завжди тримають словник. Актор негайно цей самий словник і відкрив, Словник наголосів. Знайшов там слово «прожектор» і з полегшенням виявив, що вимовив правильно. Прожектор, а множина — прожектори, прожекторів.

Акторові пощастило, що в студії був саме цей словник! З іншими йому довелося б куди складніше. Плутанину створює вже перший тлумачний словник, який ми беремо в руки, — Тлумачний словник іншомовних слів Л. Крысина. Отже, прожектор — електричний прилад з криволінійними дзеркалами, що дає пучок сильного світла в певному напрямку. Від французького projecteur, яке, в свою чергу, від латинського projectio (кидання вперед). З тлумаченням і походженням все зрозуміло, а от з наголосом у множині — не дуже. Словник пропонує нам два варіанти на вибір: і прожектори, і прожекторА.

Такої ж думки дотримується і Тлумачний словник Ожегова — Шведової. І прожектори, і прожектори. Два варіанти ми знаходимо в Орфографічному словнику, а також до Словника труднощів української мови. Причому варіанти, судячи з усього, абсолютно рівноправні: ні при жодному з них немає ніяких спеціальних послід.

Висновок? У повсякденному житті байдуже, який з варіантів ви віддасте перевагу: прожектори або прожекторА. Якщо ж ви потрапляєте в ситуацію, коли треба все-таки зробити вибір, можете зупинитися на наголосі прожектори — це рада Словника наголосів.

Короткий опис статті: латинський словник з наголосами

Джерело: Прожектори або прожектора — Що б це значило? — З світу слів — Каталог статей — Дізнайся-Ка!

Також ви можете прочитати