Російсько-кримськотатарська словника

05.07.2015

Російсько-кримськотатарська словника

Назва. Російсько-кримськотатарська словника. 2003, 2004.

кримськотатарська мова є рідною мовою тюркського населення, що проживало на Кримському півострові, в теперішній же час у своїй основній масі.

Російсько-кримськотатарська словника

кримськотатарська мова є рідною мовою тюркського населення, що проживало на Кримському півострові.

Кримськими татарами, по-татарськи кърым татарлары, називало себе татарське населення, починаючи з предстепной смуги і до узбережжя Чорного моря. Татарське населення всієї північної, степовій частині іменувало себе ногайськими татарами (ногъай татарлары) або ногайцями (ногъайлар), а татарське населення південного берега Криму іноді позначалося етнонімом тат.

кримськотатарська мова належить до групи кыпчакских мов (кумицька, кримсько-караїмська, окремі діалекти каракалпакского, узбецького мов, середньовічно-кипчакські мови, куманський), різною мірою відчули на собі вплив огузских мов, в даному випадку переважно в області фонетики і частково лексики.

Ядро літературної мови становлять його центральні говірки (орта елакъ ‘середня смуга’), що йдуть корінням в куманський (половецький) і близькі йому племінні мови, розташовані на північній причорноморській смузі. На це ядро нашаровуються занесені пізніше і в значній мірі вже асимільовані говірки південного і південно-східного узбережжя Чорного моря, а також найбільш пізні за часом своєї появи ногайські говірки, які зазнали впливу центральних говірок.

Найстаріші пам’ятники кримсько-татарської мови сягають XVII («ПРО похід Іслям-Гірея на Польщу» Джан-Мухаммеда, 1648 — 1649 рр. ) і XVIII ст. 1 («Ассеб-ус-сейяр» ‘Сім планет’ Сеїда Мухаммеда Ризы2, «Ель-муhит-уль-бурхані» ‘Океан доказів’3) і несуть на собі вплив османського літературної мови тих століть. В подальший час писемно-літературна мова кримських татар не був однорідним. Мова частині літератури (преси, публіцистики, навчальної літератури)[234] продовжував залишатися під відомим впливом турецької літературної языка4. Мова іншої частини, був більш однорідним, але і він не залишався абсолютно вільним від зовнішніх влияний5. Неоднорідність татарського літературної мови зберігалася і в першому десятилітті після Жовтневої революції. Однак до середини 30-х років визначилися результати діалектної переорієнтації літературної мови, і до моменту переходу кримськотатарської писемності на російську графічну основу вже виявилися найважливіші риси нового кримсько-татарського літературної мови.

Систематичне наукове вивчення кримськотатарської мови починається лише в радянський час — спочатку на кафедрі татарської мови і літератури східного (надалі татарського) відділення Кримського педагогічного інституту ім. М. В. Фрунзе, але особливо інтенсивно — у стінах створеного на початку 30-х років Кримського науково-дослідного інституту мови і літератури ім. А. С. Пушкіна. З великих наукових заходів Інституту особливе значення мали диалектологические експедиції, проведені на всій території Криму під керівництвом проф. Н. К. Дмитрієва у 1935 — 1936 рр. і дали дуже цінні результати.

До 1928 р. кримсько-татарський, як і більшість тюркських мов, користувався арабським листом, з 1928 р. — латинізованим, а з 1938 р. — російською графікою.

Безкоштовно завантажити електронну книгу в зручному форматі і читати:

Короткий опис статті: українська словник Завантажити pdf, djvu: Російсько-кримськотатарська словника. 2003, 2004. Кримсько-татарська мова є рідною мовою тюркського населення, що проживало на Кримському півострові, в теперішній же час у своїй основній масі. Кримсько-татарська мова є рідною мовою тюркського населення, що проживало на Кримському півострові. Кримськими татарами, по-татарськи кърым татарлары, називало себе татарське населення, починаючи з предстепной смуги і до узбережжя Чорного моря. Татарське населення всієї північної, степовій частині іменувало себе ногайськими татарами (ногъай татарлары) скачати книгу на кримсько-татарській мові безкоштовно, російсько-кримськотатарська словника, кримськотатарська мова, словник, татарська мова

Джерело: Російсько-кримськотатарська словника

Також ви можете прочитати