Розбір слова за складом, морфемный розбір онлайн

20.02.2017

Розбір слів за складом

Розбір слова за складом, або морфемный розбір – розбір, при якому слова виділяють всі його частини: основу, префікс, корінь, суфікс, закінчення, префікс, постфиксы. Морфемный розбір слова важливий тому, що в російській мові морфемный принцип лежить в основі правопису. Більшість правил будується на визначенні того, де знаходиться буква, в правильності написання якої виникають труднощі.

наприклад, щоб правильно написати о або е у слові, треба зрозуміти, де вона розташована: в корені пишеться е (чорний, жолудь), крім слів-винятків, а в суффиксах і закінченнях прикметників, іменників, прислівників – під наголосом – о, без наголосу – є. Тому так важливо грамотно зробити розбір за складом. В цьому надасть допомогу «словотворчий словник Тихонова», друкований або електронний. Звичка робити розбір слова за складом зі словником дозволяє проникнути в тонкощі мови.

Для того, щоб выплонить розбір слова, скористайтеся алфавітним покажчиком по морфемному словнику або формою пошуку праворуч

Коротка шпаргалка по розбору

 1. знайти закінчення;
 2. знайти основу;
 3. знайти приставки;
 4. знайти суфікси;
 5. виділити корінь;
 6. позначити всі частини графічно;
 7. знайти слова з таким же складом та привести приклади.

Основні правила розбору і виключення

Щоб грамотно розібрати слово за складом, потрібно дотримуватися принципу так званої матрьошки (коли одна матрьошка знімається з іншого, поки не дійдеш до найменшої).

Слово потрібно «роздягнути», знімаючи з нього «одежинки» по одній, щоб дістатися до суті, кореня, загальної частини всіх спільнокореневих слів: чайник – чайний, чай. Як це роблять? Є певний порядок, за яким проводиться розбір слова:

 1. Пошук закінчення. Потрібно знайти закінчення в змінюваних слів, для цього слово потрібно змінити: чайник — чайника, закінчення – а, основа – чайник; багато школярі намагаються розібрати за складом слово, виділяючи відразу корінь. Це хибний шлях, бо є слова, у яких корінь знайти складно (зняти, з’їм, підйом) або де його немає (ви-ну-ть – є тільки префікс, суфікс, закінчення). Якщо дивитися глибше, в слові вийняти корінь –н — сховався під суфікс – ну, наклався на нього і злився з ним, адже є ж однокорінне слово – ви — ним-а-ть, де корінь -ним. Щоб не помилитися, можна в складних випадках проводити розбір за складом слова онлайн на нашому ресурсі, а також заглянути в морфемный словника, його ще іноді називають словник морфем.
 2. Виділення основи . Все, що слово залишилося після того, як виділили закінчення, називається основою: чайник – основа чайник (чайник, чайник-у, про чайник-е); якщо слово не змінюється (прислівник, деепричастие), то все слово складе основу: тихо, здалеку, роблячи. Якщо є проблема виділення закінчення та основи, можна зробити розбір слова за складом онлайн безкоштовно. Потрібно враховувати, що є різні школи російської мови, і різні автори підручників і програм дотримуються тієї чи іншої школи. З однієї точки зору, наприклад, у слові плили-ть виділяють дієслівне закінчення-ть, а за іншою теорії це суфікс. На морфемный словник російської мови можна орієнтуватися, враховуючи ці тонкощі. Істотно і те, на якому рівні навчання знаходиться користувач: учень початкової школи він або студент університету. Для студента важлива етимологія. Морфемный розбір слова онлайн дозволить провести розбір з урахуванням етимології (походження) слова. Приміром, іменника з урахуванням його етимології покаже, що у слів черв’як, червоний, червоний, червінець один і той же корінь – черв’як-червл, де є чергування у//вл.
 3. Пошук суфіксів . Спочатку виділяють формотворчі суфікси, для цього дане слово порівнюють з іншими його формами – суфікс -л — минулого часу дієслова (сдела-л, сдела-ю). Потім знаходять словотворчі суфікси, шукають ланцюжок, щоб побачити, від якого слова і за допомогою якого суфікса утворилося це слово і переконатися, що такий суфікс є в інших словах: учи – тель – від слова вчити за допомогою суфікса-тель, ще такий же суфікс можна знайти в слові виховання – тель. Словник морфем російської мови дозволить не помилитися у пошуку суфіксів, побачити їх сенс, зрозуміти закони словотворення в російській мові.
 4. Виділення приставки . Для цього потрібно спробувати поміняти одну приставку на іншу, навести слова з такою ж точно приставкою, можна розібрати слово за складом онлайн, щоб уникнути помилок.
 5. Знаходження кореня . Щоб виділити корінь слова, підібрати однокореневі слова і переконатися в правильності знайденого морфеми (грибний – гриб, грибок).
 6. Всі знайдені частини слова графічно позначають умовними позначеннями. Переконатися в правильності розбору допоможе морфемный словник. Варто підібрати ще одне слово з точно таким же складом.

При утрудненні виділення частин слова допоможе морфемно-орфографічний словник. Найзручніше користуватися електронною версією.

На нашому ресурсі дано великий морфемный словник російської мови, він допоможе учням будь-якого рівня навчання провести розбір слова онлайн.

Короткий опис статті: фонетичний розбір слова онлайн

Джерело: Розбір слова за складом, морфемный розбір онлайн

Також ви можете прочитати