С. В. Ожегов, М.Ю. Шведова. Тлумачний словник російської мови.

14.07.2015

Сергій Іванович Ожегов

С. В. Ожегов, М.Ю. Шведова. Тлумачний словник російської мови.

Сергій Іванович Ожегов (1900-1964) — мовознавець, лексикограф, доктор філологічних наук, професор.

Сергій Ожегов народився 22(9) вересня 1900 року в селищі Кам’яне (нині місто Кувшиново) Тверській губернії в родині інженера-технолога Кам’янської паперово-картонної фабрики — Івана Івановича Ожегова. Сергій Іванович був старшим з трьох братів. Напередодні Першої світової війни сім’я переїхала в Петроград, де Сергій закінчив гімназію. Потім він вступив на філологічний факультет Ленінградського університету, але заняття незабаром були перервані — Ожегова призвали на фронт. Він брав участь у боях на заході Росії, на Україні. У 1922 році Ожегов закінчив військову службу в штабі Харківського військового округу і відразу ж приступив до занять на факультеті мовознавства та матеріальної культури Ленінградського університету. У 1926 році викладачі університету Віктор Виноградов і Лев Щерба рекомендували його до аспірантури Інституту порівняльної історії літератур і мов Заходу й Сходу.

У 1936 році Ожегов переїхав до Москви. З 1937 року викладав в московських вузах (МИФЛИ, МГПІ). З 1939 року Ожегов — науковий співробітник Інституту мови і писемності, Інституту української мови, Інституту мовознавства АН СРСР.

Під час Другої світової війни Ожегов не евакуювався зі столиці, а залишився викладати.

Засновник і перший завідувач сектором культури мови Інституту російської мови АН СРСР (з 1952).

Один з укладачів «Тлумачного словника російської мови» під редакцією Д. Н. Ушакова (1935-1940). Автор одного з найбільш відомих і популярних російських словників — однотомного «Словника російської мови» (1949, з виправленнями і оновленнями неодноразово перевидавався, з 1992 — за участю Н. Ю. Шведової); словник Ожегова фіксує сучасну общеупотребительную лексику, демонструє сполучуваність слів і типові фразеологізми. Словник словника Ожегова ліг в основу багатьох перекладних словників.

Основні праці присвячені російській лексикології та лексикографії, історії російської літературної мови, соціолінгвістиці, культуру російської мови, мови окремих письменників (П. А. Плавильщикова, В. А. Крилова, А. Н. Островського) та інших.

Редактор «Орфографічного словника української мови» (1956, 5 изд. 1963), словників-довідників «Русское літературну вимову і наголос» (1955), «Правильність російської мови» (1962). Засновник і головний редактор збірок «Питання культури мови» (1955-1965).

За ініціативи Сергія Івановича Ожегова в 1958 році в Інституті російської мови була створена Довідкова служба російської мови, що відповідає на запити організацій і приватних осіб, щодо правильності російської мови.

Ожегов був членом Комісії Моссовета за найменуванням установ та вулиць Москви, Предметної комісії з російської мови Міністерства освіти РРФСР, заступником голови Комісії Академії наук щодо впорядкування написання і вимови іншомовних власних і географічних найменувань, науковим консультантом Всеросійського театрального товариства, Держтелерадіо; членом Орфографічної комісії АН, яка готувала «Правила російської орфографії та пунктуації».

Помер Сергій Іванович Ожегов в Москві 15 грудня 1964 року. Урна з його прахом спочиває в стіні некрополя Новодівичого кладовища.

Тлумачний словник російської мови

С. В. Ожегов, М.Ю. Шведова. Тлумачний словник російської мови.

«Словник російської мови» (1949, 22-е видання, 1990; з 1992 — «Тлумачний словник російської мови», спільно з Н. Ю. Шведової).

Тлумачний словник російської мови містить 80 000 слів і фразеологічних виразів (враховуючи відмінності слова, похідні слова), поміщені в словообразовательном гнізді, і фразеологічні вирази та ідіоми. Слова і фразеологізми, укладені в словнику, відносяться до общелитературной російської лексиці, а також до взаємодіючим із нею спеціальним сфер мови; у словнику широко представлена також просторечная лексика, вживана в літературі і в розмовній мові. Словникова стаття включає тлумачення значення, характеристику будови багатозначне го слова, приклади вживання, відомості про сполучуваність слова, граматичні та акцентологические (у необхідних випадках також орфоепічні) характеристики слова. Словникова стаття супроводжується описом тих фразеологічних виразів, які породжені цим словом або так чи інакше з ним пов’язані.

С. В. Ожегов, М.Ю. Шведова. Тлумачний словник російської мови.

Ілюстрований каталог колекцій постільної білизни та виробів домашнього текстилю. Інтернет-магазин. Умови оплати і доставки. Адреси салонів. www.spb-pridanoe.ru Адреса і телефон Тлумачний словник Даля

Короткий опис статті: тлумачний словник онлайн Тлумачний словник російської мови Ожегова містить 80 000 слів і фразеологічних виразів (враховуючи відмінності слова, похідні слова), поміщені в словообразовательном гнізді, і фразеологічні вирази та ідіоми. тлумачний словник російської мови ожегов шведова

Джерело: С. В. Ожегов, М.Ю. Шведова. Тлумачний словник російської мови. Електронна Онлайн версія, скачати безкоштовно.

Також ви можете прочитати