Схиляння імен іменників

16.07.2015

Схиляння імен іменників

Схиляння імен іменників

Стаття дає відповідь на питання «Як провідміняти заданий іменник за відмінками?» Крім того, сайт вміє схиляти слова автоматично .

Більшість іменників схиляються відповідно до субстантивным схилянням. Є також іменники, склоняющиеся за адъективному типу (рядовий, кома, тварина ) і кілька слів, які схиляються по местоименному типу (кабельтов, нічия ). На цій сторінці йдеться тільки про субстантивном відмінюванні. См. також адъективное і местоименное відмінювання і несклоняемые іменники .

При відмінюванні крім зміни закінчення можливі наступні явища:

  • зсув наголосу: рука́ ру́ку. суддя́ су́дьи ;
  • чергування е/е, яка супроводжує зсув наголосу: їжак їжака́. щока́ щоку. про́зеро озера. ж́лезы залоз ;
  • випадання і поява швидкого гласною: палець пальцем. стійка стійок. двійня двійнят ;
  • чергування суфіксів: кошеня кошенята. болгарин болгари. насіння насіння .

У окремих іменників форми од. і мн. числа утворюються від різних основ: людина люди. дитина діти .

По схожості освіти падежно-числових форм в субстантивном відмінюванні виділяють три основні підтипи (також званих «склонениями»):

  • 1-ше. По першому відмінювання змінюються іменники чоловічого роду з нульовим закінченням (будинок, цвях ) або з закінченнями -о, -е (халупка, домище ) і середнього роду з закінченнями -о, -е, -е (вікно, поле, спис ) їм.п. од. ч.
  • 2-ге. По другому відмінювання змінюються іменники жіночого (мама ), чоловічого (папа ) і загального (плакса ) роду з закінченнями -а. -я у називному відмінку однини (крім десяти разносклоняемых -ма ).
  • 3. По третьому відмінювання змінюються іменники жіночого роду, що закінчуються на м’який або шиплячий приголосний: думка, гордість, гілка. У разі шиплячих приголосних приналежність третій відмінювання орфографічно виділяється м’яким знаком: жито, миша, піч (на відміну від першого відмінювання: чиж, плюш, меч ).

Нумерація відмін на цій сторінці відрізняється від шкільної (чому? ). У шкільній практиці прийнято називати першим відмінювання -а-я .

Таблиця закінчень

У наступній таблиці зведені майже всі можливі закінчення субстантивного відмінювання. Посилання всередині таблиці ведуть до поясненням вибору того або іншого варіанта закінчення:

Короткий опис статті: орфографічний словник Докладний опис словозміни російських іменників з точки зору програміста відмінювання словоизменение російський іменник відмінок

Джерело:
Схиляння імен іменників

Також ви можете прочитати