Словник Даля. Тлумачний словник живого великоросійського мови

13.07.2015

Тлумачний словник живого великоросійського мови

Тлумачний словник, представлений на нашому сайті — є плід п’ятдесятирічного праці великого етнографа-збирача, лексикографа й прозаїка Володимира Івановича Даля.

Сам автор Ст. Даль народився в 1801 році в сім’ї обрусілого датчанина і німкені в Луганську (Катеринославська губернія). Збирати незрозумілі слова в майбутній словник він почав 15-річним мічманом Чорноморського флоту. Потім його робота плідно тривала, коли Володимир Іванович подорожував по роду служби хірургом у польовому госпіталі, військлікар і епідеміологом. Даль багато і охоче спілкувався з матросами, солдатами, селянами, записуючи влучні простонародні вирази, прислів’я і приказки. Живучи в північній столиці Росії, Даль був особисто знайомий з Тургенєвим, Пушкіним та іншими письменниками, високо ценившими його літературні здібності.

Щоб бути ближче до простого народу, набираючи матеріал до словника, автор вважав за благо штучно «знизити себе на посаді», заступивши на службу керуючим Нижегородської питомої конторою.

До 1860-му році лексикограф виходить у відставку і їде в Москву, щоб остаточно підготувати до видання словник. Тлумачний словник вийшов з друку лише в 1867 році, після чого автора обирають почесним членом російської Академії Наук.

Словник Даля представляє собою до цього дня унікальне видання, де зібрано понад двісті тисяч слів «живого великоросійського мови», в тому числі і діалектизмів, а також прислів’їв і приказок.

Словник двічі перероблявся, ставав більш наукоподібною (за словами самого Володимира Івановича, він з «граматикою був у розладі»), досить часто тлумачний словник Даля перевидавався в двадцятому столітті.

Розкажіть про словника Даля своїм друзям:

Предметний покажчик словника Ст. Даля:

Короткий опис статті: тлумачний словник онлайн

Джерело: Словник Даля. Тлумачний словник живого великоросійського мови Володимира Даля онлайн

Також ви можете прочитати