Словник Ожегова

25.07.2015

Словник Ожегова

Словник російської мови С. В. Ожегова перший і поки єдиний однотомний тлумачний словник української мови, який вийшов в нашій країні після 1917 року. Вперше в російській лексикографії був створений словник особливого типу — нормативне загальнодоступне посібник, покликаний сприяти підвищенню культури мовлення широких мас і бути керівництвом до правильного вживання слів, правильного утворення форм, правильній вимові і написанню. У цьому словнику з усього різноманіття лексики сучасної російської літературної мови був відібраний основний її склад, в компактній і популярній формі описано норми російської літературної мови, що склалася до середини 40-х років XX століття. Робота над словником, який вийшов у світ вперше в 1949 р. почалася напередодні Великої Вітчизняної війни. У підготовці першого видання брали участь проф. Р. О. Винокур, В. А. Петросян, а також акад. С. П. Обнорскій як головний редактор словника.

З 1949 року словник перевидавався 8 разів, загальним тиражем 1 млн 750 тис. примірників. Багаторазові перевидання словника свідчать про те, що ця книга потрібна широкому читачеві. Люди самих різних професій отримують тут різноманітні і необхідні відомості про сучасній російській мові: тлумачення значень слів, вказівки на сферу їх вживання, їх граматичні форми, стилістичну характеристику, фразеологічні зв’язку і т. д.

С. В. Ожегов до кінця життя працював над словником, удосконалюючи його структуру і склад. У переробленому та доповненому вигляді словник виходив за його життя два рази — 1952 р. і 1960 р. (інші видання були стереотипними). І друге і четверте видання словника, виправлені автором, істотно відрізнялися від першого як за обсягом (він збільшився майже на 40 авт. листів), так і за змістом. С. В. Ожегов припускав підготувати до друку нове, дополннное і перероблене видання, але смерть перешкодила йому здійснити цей задум.

Після смерті С. В. Ожегова в 1964 р. Видавництво визнало за необхідне продовжити роботу з удосконалення словника в тому напрямку, який було визначено С. В. Ожеговым. Було прийнято рішення підготувати нове, доповнене і перероблене, видання. З проханням виконати цю роботу Видавництво звернулося до доктора філологічних наук проф. Н. Ю. Шведової, яка в 1952 р. здійснювала лексикологическую редакцію другого видання.

У підготовці 9-го видання брав участь канд. філологічних наук Л. В. Скворцов: ним був прочитаний весь текст словника та внесено ряд поправок і доповнень.

Нинішнє видання містить 57 000 слів, включаючи похідні в гніздах. Дається короткий тлумачення кожного значення слова, наводяться приклади вживання слова у мовленні, фразеологічні сполучення, даються основні граматичні форми, стилістичні поноси, указывающеие на сферу вживання слова.

Короткий опис статті: словник російської мови Словник Ожегова Словник Ожегова

Джерело: Словник Ожегова

Також ви можете прочитати