Татарські імена

05.07.2015

Татарські імена

Татарські імена за своїм походженням можна розділити на кілька видів:

  • західноєвропейські (Регіна, Ельвіра, Альфред, Альберт);
  • общеалтайские (Алтынчура, Алтынбай);
  • булгарські (Туйбика, Айсылу, Бикташ, Тутай);
  • древнетюркские (Уразбика, Тимерхан, Айдар, Айрат);
  • єврейські (Рафаель, Давид);
  • перські (Гульнара, Гульназ, Зифа, Азат);
  • арабські (Габдулла, Каміль, Лейсан, Мухамат).

В татарських іменах дуже багато зустрічається саме арабських слів, так як татари запозичили їх разом з релігією – ісламом.

На відміну від інших тюркських народів татарські імена часто поєднують у собі європейське ім’я і звичну прізвище з тюрко-персо-арабського походження. Така популярність європейських імен пояснюється успіх серед глядачів вистав, театральних постановок західноєвропейських драматургів. Вони мали широкий успіх серед глядачів.

Раніше до складу татарських імен входили слова з перської, тюркського та арабської мов. В татарських іменах наголос зазвичай завжди ставиться на останній склад. Пізніше імена трансформувалися, змінювалися чи запозичувалися з іранського або інших євразійських мов. Як правило, джерелом нових імен стають тюркські народи, що сусідять з татарами. Іноді ім’я може утворитися від поєднання кількох слів, які мають різне походження, або бути складено з декількох імен. Так з’явилися імена Абдельжабар, Саиджафар, Гайнутдін, Мінтімер та ін

У XX столітті з’явилося багато імен, одержані з більш старих. За рахунок додавання до них деяких букв, імен з’являється нове, красиве звучання. Так з’явилися Равіль, Раміль, Рем, Раф, Рим, Римма, Равіля. Багато імен запозичуються у європейських народів, такі як Марсель, Ганс, Фердинанд, Альберт і т. д. Іноді імена формують, додаючи до них закінчення «улла», воно може перекладатися як «син» або бути формою слова «Аллах».

В результаті революції 1917 року поряд з татарськими іменами стали вживатися російські й іноземні імена (Клара. Луїза. Марсель, Розалія тощо). Але в списки татарських імен ніколи не включалися, оскільки не вважаються національними.

Батьки часто проявляють творчість і придумують нові імена, поєднуючи між собою красиві слова перського, тюркської, арабської та інших мов. В цьому випадку можна бути впевненими в тому, що таке ім’я буде тільки у їх дитини.

При виборі імені для малюка варто пам’ятати, що значення усіх імен можна дізнатися. У цьому випадку на допомогу прийдуть вже наявні списки найпоширеніших та рідковживаних імен. Якщо батьки хочуть придумати ім’я самі, то їм слід уникати занадто екзотичного і незвичного звучання. Чим більше буде нестандартним ім’я, тим більше воно буде звертати на себе увагу оточуючих, а воно може бути не завжди позитивним, це може затьмарити життя дитини.

Короткий опис статті: українська словник

Джерело: Татарські імена

Також ви можете прочитати